Kameleon Lamparci Ambilobe Red Bar

Kameleony Lamparcie Ambilobe Red Bar to z pewnością piękny gatunek, który wyróżnia się spośród innych kameleonów tygrysich czerwono zielonym ubarwieniem. Samiec Furcifer pardalis (kameleon lamparci) mierzy 50 cm długości ciała i pochodzi po pięknie ubarwionych niespokrewnionych rodzicach co widać na zdjęciach poniżej. Samice tego gatunku w naszej hodowli wyróżniają się spokojnym charakterem przez co zawsze przy porze karmienia chętnie wchodzą nam na ręce. Posiadają około 35 cm długości ciała. Dopuszczamy je rzadko, dzięki czemu nie obciążamy ich organizmu, a 100% jaj złożonych przez te damy są zapłodnione!

Kameleony te są delikatniejsze od kameleonów jemeńskich. Nie przepalenie lub za mocna żarówka UVB skutkować może wypadaniem oka kameleona. Piszę o tym, ponieważ zdarza się tak u 70% nowych właścicieli. Długość życia kameleona lamparciego zależna jest od chorób jakie przebył, warunków życia, a także diety. Ambilobe Red Bary nie przyjmują pożywienia w postaci roślin/warzyw czy owoców. Ich stałą dietą mogą być świerszcze, szarańcze, karaczany tureckie i argentyńskie, mącznik młynarek, drewnojady czy też mole woskowe z tym, że 3 ostatnie robaki podawałbym maksymalnie 2x w miesiącu jako przysmak. Młody kilku miesięczny kameleon tygrysi potrafi zjeść nawet 20-30 świerszczy w ciągu dnia, dlatego nie przesadź i podawaj mu około 10 robaków dziennie.

Terrarium dla jednego osobnika kameleona lamparciego powinno być wymiarów minimum 45x45x80cm (szerokość, głębokość i wysokość) z tym, że przy takich rozmiarach terrarium lampy grzewcza i uvb powinny być umieszczone poza terrarium. Wilgotność powinna być wyższa niż u najbardziej popularnych w Polsce kameleonach jemeńskich i powinna wahać się między 70-80%. Odpowiednią wilgotność możemy uzyskać spryskując rośliny i podłoże w terrarium. Suplementacja przy tym gatunku jest ważna i powinna być skrupulatnie podawana. Wapń bez d3 do 6x w tygodniu, a witaminy z d3 zaś podajemy 1x w tygodniu.

Po obserwacji wielu gatunków w naszej hodowli zauważyliśmy, że kameleony lamparcie odrobinę łatwiej jest oswoić od jemeńskich. Są mniej agresywne względem ludzi lecz zdarzają się i przypadki trudne do oswojenia, wówczas musimy być zdecydowani i nie pokazywać strachu przed naszym gadem.

Pełne ubarwienie kameleona lamparciego możemy ujrzeć po około roku czasu. Podczas tańca godowego gdzie samiec prezentuje swoją piękność samiczce kolory jego są bardziej wyraziste i może zrobić się on cały czerwony.

Jesteś zainteresowany?

Zadzwoń: 795 383 656

lub napisz:

Płeć

Zobacz również