Niezbędna Wiedza o Kameleonach

Czytając artykuły na temat opieki i utrzymania kameleona zobaczysz, jak różne czasami potrafią być źródła informacji na temat terrarium, oświetlenia, pokarmu, suplementacji czy też hodowli tych zwierząt. Wiedzę jaką dostarczamy pochodzi z naszego indywidualnego doświadczenia z tymi jaszczurkami o które dbamy i które kochamy. Opieka nad kameleonami jest dla nas jak sztuka, która ciągle podlega wyrafinowaniu.

Twoje aktualne jak i przyszłe doświadczenia mogą zmieniać się w różnym stopniu w zależności od przypadków, które mogą powstać podczas opieki nad jaszczurką. Wszystko co mamy do zaoferowania w drodze porady czy sugestii nie jest wcale jedynym sposobem ani podejściem do opieki nad kameleonem. Mamy nadzieję, że nasze doświadczenie i przypadki będą dla Ciebie przydatne.

Terrarium

Popularnymi w ostatnim czasie terrariami dla kameleona są terraria wykonane w całości z siatki. Zapewnia ono odpowiednią wentylację powietrza, dzięki czemu jaszczurka nie ma żadnych problemów z oddychaniem. W terrarium dla kameleona jemeńskiego czy lamparciego spokojnie można utrzymać wilgotność spryskując 2-3x dziennie rośliny jak i odrobinę torfu. Decydując się na terrarium szklane czy z płyty meblowej, musimy zadbać o odpowiednią wentylację tworząc minimum jedną ściankę i sufit z moskitiery czy innej siatki. Wymiary terrarium dla kameleona uzależnione są od gatunku jaki chcemy w nim trzymać. Kameleony jemeńskie, lamparcie czy jacksona potrzebują minimalnych wymiarów 50 cm szerokości i głębokości jak i 80 cm wysokości jeśli oświetlenie umieścimy poza terrarium. Gdybyśmy chcieli umieścić oświetlenie w domu naszej jaszczurki, wówczas musimy jego wysokość zwiększyć do minimum 100 cm. W terrarium dla kameleona nie powinno zabraknąć patyków, lian, konarów jak i roślinności, która służyć będzie do spijania wody i zwiększenia wilgotności. Wszelkiego rodzaju rzeczy przyniesione z dworu z myślą o włożeniu do terrarium muszą być najpierw odpowiednio zdezynfekowane.

Oświetlenie i ogrzewanie

Wiele gatunków kameleonów m.in.: kameleony lamparcie, jemeńskie i jacksona potrzebują specjalnego oświetlenia, które umożliwi ich ciału wytwarzanie witaminy d3 w organizmie odpowiedzialnej za prawidłowy wzrost jaszczurki. Mowa tutaj o żarówce UVB, której promieniowanie wpływa także na samopoczucie zwierzaka. Na rynku dostępne są żarówki jak i świetlówki emitujące naturalne światło, a ich zalecana dawka dla wyżej wymienionych gatunków to 5.0. Firma ZOOMED na opakowaniu żarówki posiada oznaczenie „5.0”, a w przypadku Exo Terra to oznaczenie to już „100”. Źródło światła UVB należy włączyć z dala przed kameleonem na minimum 24h, ponieważ początki jej świecenia doprowadzić mogą do podrażnienia siatkówki gada. Warto pamiętać, że po 6-7 miesiącach użytkowania tego oświetlenia produktywność promieni UV zmniejsza się nawet mimo tego, że żarówka nadal prawidłowo świeci, dlatego takie oświetlenie wymaga wymiany. Kolejną żarówką jaką powinniśmy zamontować dla kameleona to żarówka grzewcza. Jak sama nazwa wskazuje żarówka emituje dużo ciepła, dzięki czemu nasza jaszczurka może się wygrzewać. Moc żarówki grzewczej dla kameleona nie powinna być zbyt mocna. Dla przykładu gatunkowi jemeńskiemu lub lamparcim wystarcza 32 stopnie Celsjusza, natomiast w przypadku kameleona jacksona na wyspie grzewczej nie powinno być więcej niż 28-30 stopni. Zachowując 24 godzinny cykl życia powinniśmy zapewnić naszej jaszczurce 12h włączonego światła UVB i grzewczego do prawidłowego rozwoju.

Wilgotność i pojenie

Tworząc terrarium dla kameleona powinniśmy zadbać o odpowiednią roślinność, która posłuży nam nie tylko do zapewnienia prawidłowej wilgotności, ale także jako źródło pojenia naszej jaszczurki. W środowisku naturalnym kameleony wodę spijają głównie z roślin, dlatego próby stojącej wody w miseczce w 95% okazują się fiaskiem. Do zapewnienia naturalnych warunków pojenia kameleona najlepszym rozwiązaniem okazują się wszelkiego rodzaju systemy zraszania, spryskiwacze do kwiatów, pompki ogrodowe ciśnieniowe jak i skraplacze wody. Wszelkiego rodzaju wodospady niestety traktowane są przez większość kameleonów jako miejsce do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Drugim ich minusem jest niestety częstotliwość wymiany wody jak i ich sprzątanie. Jak okazuje się wodospady fabrycznie produkowane trzeba czyścić minimum raz dziennie, aby woda nadawała się do picia. Kameleony jemeńskie jak i lamparcie dobrze radzą sobie nawet w 40% wilgotności przy której nie mają żadnych problemów z wylinieniem.

Suplementacja – Wapń i Witaminy

Wpływ na prawidłowy wzrost jak i kondycję kameleona mają suplementy takie jak wapń i witaminy. Bez nich kameleon nie może w środowisku domowym odpowiednio się rozwijać i ich brak prowadzić może do wielu chorób, a nawet i śmierci. Suplementy powinniśmy stosować najlepiej w proszku posypując nimi robaki, które przyszykujemy dla naszej jaszczurki. Wapń bez d3 podajemy praktycznie podczas każdego karmienia więc nawet 6x w tygodniu, a witaminy z d3 tylko i wyłącznie raz na tydzień.

Żywienie

Kameleony to niezwykłe zwierzęta, których precyzja i długość wyrzucanego języka w kierunku ofiary zrobi na niejednej osobie wrażenie. Najczęściej spotykanymi owadami w diecie kameleonów są wszelkiego gatunku świerszcze, szarańcze jak i karaczany. Do rarytasów, które stosować możemy jako dodatek do diety jaszczurki należą m.in.: drewnojady, mącznik młynarek oraz mole woskowe jednak jak to z słodkościami są one tłuste i nie powinno ich podawać się za często, najlepiej raz na 2 tygodnie. Dobierając pokarm dla kameleona powinniśmy upewnić się czy nie jest większy od odległości między jego oczami. Jeśli podamy zbyt dużego robaka, wówczas jaszczurka może nie być nim kompletnie zainteresowana. Dodatkowym bodźcem do polowania dla kameleona jest ruch. Pamiętaj, aby podczas żywienia zapewnić także odpowiednią suplementację gada.

Jesteś zainteresowany?

Zadzwoń: 795 383 656

lub napisz:

Płeć

Zobacz również