Niezbędna Wiedza o Kameleonach

Czytając artykuły o hodowli kameleonów zauważyć możesz jak czasami różne mogą być informacje na temat terrarium, oświetlenia, pokarmu, suplementacji czy też ich opieki. Wynika to z kilku powodów, a pierwszym z nich to różnorodność gatunków. Do przygotowania odpowiednich warunków trzeba podchodzić indywidualnie. Jeden gatunek od drugiego różnić się może o 180 stopni hodowlą, przez co błędne warunki wpłyną mocno na jego zdrowie, a nawet i życie. Drugim powodem dla którego cierpią jaszczurki są nierzetelne treści wyczytane w Internecie bądź co gorsza błędne informacje uzyskane w sklepie zoologicznym, a zdarza się to naprawdę często!

Prowadząc hodowle kameleonów co jakiś czas zderzam się z pytaniami czy kameleon jest dla osób początkujących? Tak naprawdę tak, ale muszą być to osoby co odrobią lekcję z zapewnienia mu odpowiednich warunków do życia.

Terrarium

Popularnymi w ostatnim czasie terrariami są wykonane z siatki na profilach aluminiowych. Zapewnia ono odpowiednią wentylację powietrza o której niestety często zapomina się przy tworzeniu warunków do życia kameleonowi. Plusem tego terrarium dla kameleona jest lekkość dzięki czemu można przenosić je np. w lato na balkon, taras czy ogród do łapania naturalnych promieni słonecznych przez zwierzaka. Przy terrariach z płyty meblowej i szkła, musimy pamiętać o wentylacji. Niekoniecznie dostępne na rynku terraria ją posiadają. Minimalna wentylacja do bardziej popularnych kameleonów to duża część bocznej lub przedniej ścianki i cały sufit z siatki. W terrarium dla kameleona nie powinno zabraknąć odpowiedniej ilości patyków bądź lian, a także roślinności – polecam sztuczną. Wielkość terrarium zależna jest od gatunku, a czasami nawet od płci. Przykładem dobrym tutaj będzie terrarium dla kameleona lamparciego. Odpowiedni rozmiar docelowy dla samczyka w przypadku oświetlenia zamontowanego poza terrarium to 100x50x50cm, a u samiczek z racji tego, że są mniejsze może wysokość być 80 centymetrowa.

Oświetlenie i ogrzewanie

Kameleonom do prawidłowego i zdrowego funkcjonowania niezbędne jest oświetlenie UVB. Umożliwia ono wytwarzanie witaminy d3 w organizmie jaszczurki. Na rynku dostępne są żarówki kompaktowe, świetlówki oraz metahalogen. Każdą trzeba włączyć minimum na 24 godziny poza terrarium zwierzaka by się przepaliła i nie prześwietliła mu oczu, jednak w przypadku ostatniej odległość od jaszczurki musi być nawet 80 cm, by nie poparzyć go promieniami UVB. Wiele gatunków wymaga także odpowiednich temperatur w terrarium, a do ich zapewnienia wystarczy dobrze dobrana moc żarówki grzewczej lub promiennik ceramiczny. Jedna jak i druga opcja pozwoli stworzyć wyspę grzewczą, na której kameleon będzie się wygrzewał. W montowaniu oświetlenia trzeba pamiętać by jedna żarówka była blisko drugiej, co pozwoli promienie UVB łapać kameleonowi w momencie wygrzewania się.

Wilgotność i pojenie

Tworząc terrarium dla kameleona powinniśmy zadbać o odpowiednią roślinność, która posłuży nam nie tylko do zapewnienia prawidłowej wilgotności, ale także jako źródło pojenia naszej jaszczurki. W środowisku naturalnym kameleony wodę spijają głównie z roślin, dlatego próby stojącej wody w miseczce w 95% okazują się fiaskiem. Do zapewnienia naturalnych warunków pojenia kameleona najlepszym rozwiązaniem okazują się wszelkiego rodzaju systemy zraszania, spryskiwacze do kwiatów, pompki ogrodowe ciśnieniowe jak i skraplacze wody. Wszelkiego rodzaju wodospady niestety traktowane są przez większość kameleonów jako miejsce do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Drugim ich minusem jest niestety częstotliwość wymiany wody jak i ich sprzątanie. Jak okazuje się wodospady fabrycznie produkowane trzeba czyścić minimum raz dziennie, aby woda nadawała się do picia. Kameleony jemeńskie jak i lamparcie dobrze radzą sobie nawet w 40% wilgotności przy której nie mają żadnych problemów z wylinką.

Suplementacja – Wapń i Witaminy

Podstawą w hodowli kameleonów są suplementy, które w środowisku sztucznie zapewnionym przez człowieka – terrarium niestety są niezbędne. Rodzaj suplementów jak i częstotliwość podawania zależna jest od gatunku kameleona jak ich składu. Kameleony lamparcie i jemeńskie suplementuje 1x w tygodniu witaminami z d3 firmy zoomed i 4x w tygodniu wapń bez d3 tej samej firmy. W przypadku np. kameleonów trójrogich wygląda to zupełnie inaczej.

Żywienie

Kameleony to niezwykłe zwierzęta, których precyzja i długość wyrzucanego języka w kierunku ofiary zrobi na niejednej osobie wrażenie. Najczęściej spotykanymi owadami w diecie kameleonów są wszelkiego gatunku świerszcze, szarańcze jak i karaczany. Do rarytasów, które stosować możemy jako dodatek do diety jaszczurki należą m.in.: mącznik młynarek i mole woskowe jednak jak to z słodkościami są one tłuste i nie powinno ich podawać się za często, najlepiej raz na 2 tygodnie. Dobierając pokarm dla kameleona powinniśmy upewnić się czy nie jest większy od odległości między jego oczami. Jeśli podamy zbyt dużego owada, wówczas jaszczurka może nie być nim kompletnie zainteresowana. Dodatkowym bodźcem do polowania dla kameleona jest ruch. Pamiętaj, aby podczas żywienia zapewnić także odpowiednią suplementację gada.

Jesteś zainteresowany?

Zadzwoń: 795 383 656

lub napisz:

Płeć

Zobacz również