Kameleony Lamparcie (Furcifer Pardalis)

Kameleony Lamparcie (Furcifer Pardalis) to z pewnością najpiękniejsze pod względem ubarwienia kameleony, których długość ciała imponująco może mierzyć 55 cm w raz z ogonem. Zwane często kameleonami tygrysimi (po ang. panther chameleon) zawdzięczają swoją nazwę szerokim pasom jak i cętką.

Kameleony tygrysie pochodzą z Madagaskaru i wysp obok niego występujących. Co ciekawe mimo bliskiego położenia geograficznego, kameleony te różnią się od siebie kolorystycznie.

Ambilobe

Kameleony Lamparcie Ambilobe Blue Bar to z pewnością jedne z najpiękniejszych według mnie kameleonów lamparcich dostępnych na Polskim rynku. Samce tego gatunku mają zielone ciało w niebieskie paski, czerwoną brodę i żółty spód ciała z kolei Kameleony Lamparcie Ambilobe Red Bar posiadają czerwone paski, zielone ciało i czerwony grdyk. Kameleony te często są łączone i wychodzą w różnych pięknych i tęczowych barwach.

Ambanja

Największy kameleon lamparci występuje na północy Madagaskaru, w prowincji Antsiranana w mieście Ambanja. Jaszczurki te w swoim środowisku naturalnym posiadają zielone ubarwienie z niebieskimi pasami z dużą ilością czerwonego koloru jak i żółtą wargą. Kameleony tego gatunku mogą się różnić od siebie. W hodowlach możemy spotkać także w kolorach niebieskich, czerwonych, turkusowych, granatowych i osobiście raz spotkałem zielonego z granatowymi paskami oraz czerwoną brodą.

Andapa

Kameleon Lamparci Andapa – piękny czerwony, często wchodzący w pomarańcz gatunek, u którego występuje także zielony kolor. Bardzo podobny do sambava.

Ankaramy

Kameleon Lamparci Ankaramy – często nazywana „pink panter” czyli różowa pantera posiada ciało właśnie w kolorze różowym. Dodatkowo możemy zaobserwować tego kameleona z czarnymi jak i ciemno zielonymi paskami.

Diego Suarez

Kameleon Lamparci Diego Suarez zlokalizowany w północnym skrawku Madagaskaru. Dominującym kolorem u tego kameleona lamparciego jest czerwony z odrobiną pomarańczowego i żółtego w okolicach głowy. Występuje także kolor zielony w okolicach głowy i całej długości ciała.

Masola

Kameleony Lamparcie Masola – u samców możemy zaobserwować biały kolor i czerwone paski. Kameleony te powoli zdobywają coraz większe zainteresowanie na całym świecie. Często posiadają dodatkowo czerwone plamki na ciele.

Moroansetra

Kameleon Lamparci Moroansetra – występuje głównie z białym ubarwieniem na głowie, które rozciągać się może po całym ciele i czerwonymi paskami. Na ciele tego kameleona znajdziemy także zielony kolor. Często moroansetra przypomina Sambave, jednak u tego kameleona występuje znaczna ilość białego koloru.

Nosy Be / Nosy Be True Blue

Kameleony Lamparcie z wyspy Nosy Be występują w kolorach turkusowych, niebiesko-zielonych z plamkami żółtymi lub czerwonymi zlokalizowanymi najczęściej na przodzie. Gatunek Nosy Be True Blue jest hybrydą, która występuje wyłącznie w hodowlach m.in. t.j. nasza.

Nosy Boraha

Kameleon Lamparci Nosy Boraha – samce występują w kolorze szarym w zielono-niebieskie paski na których występuje także odrobina czerwonego koloru. W hodowlach znaleźć można osobniki których kolor jest biały zamiast szarego co u tego kameleona robi naprawdę dużą różnicę wizualną. Samice zielone w żółtozielone paski.

Nosy Faly

Kameleon Lamparci Nosy Faly – na przemian ubarwiony w białe i niebieskie paski. Występują także czerwone plamki, które zaobserwować możemy na całym ciele, jednak często zlokalizowane są wyłącznie na przodzie kameleona lub brzuchu.

Nosy Mitsio

Kameleon Lamparci Nosy Mitsio – ubarwienie tego kameleona tygrysiego przedstawia się w jaskrawożółtym kolorze w zielone paski. Często zaobserwować możemy, że kameleon jest praktycznie zielony. Na białym pasku wzdłuż ciała zauważymy lekko niebieski kolor.

Sambava

Kameleon Lamparci Sambava – dorosłe kameleony tego gatunku są zazwyczaj koloru pomarańczowego z czerwoną głową oraz czarnymi paskami. Występować u tego kameleona może także zielony kolor, jednak nie stanowi on dużej części jego ciała.

Tamatave

Kameleony Lamparcie Tamatave występują na północny wschód Madagaskaru. Jaszczurki tego gatunku posiadają odrobinę zielonego koloru, większość ciała pokryta jest czerwonym ubarwieniem oraz dużą ilością białego, który głównie występuje na przodzie kameleona jak i grzbiecie. W hodowlach spotkać można osobniki u których nie napotkamy na ciele koloru zielonego.

Jesteś zainteresowany?

Zadzwoń: 795 383 656

lub napisz:

Płeć

Zobacz również