Kameleon Jemeński

DOSTĘPNE SAMCE I SAMICE!

Kameleony jemeńskie (Chamaeleo calyptratus) to gatunek wyróżniający się spośród innych kameleonów wysokim kaskiem, którego długość u samic może sięgać 5,8 cm, a u samców nawet 10,8 cm. Wzrost samców w naszej hodowli sięga między 52, a 61 cm natomiast samic waha się między 30-40 cm, wszystko zależy od genów, warunków hodowlanych, a także od suplementacji. Wszystkie kameleony rozmnażane u nas są niespokrewnione, dzięki czemu masz pewność, że otrzymujesz pokolenie F1 z którego spokojnie nawet można stworzyć harem.

Temperatura w dzień na wyspie grzewczej powinna sięgać 26-28 stopni, natomiast w nocy nie powinna spadać poniżej 15. Odpowiednich wymiarów terrarium dla jednego osobnika to 50x50x100 cm (szerokość, głębokość i wysokość) z tym, że powinniśmy minimum jedną ściankę boczną jak i sufit zrobić z siatki w celu zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza. W terrarium dla kameleona jemeńskiego nie powinno zabraknąć roślin z których po spryskaniu jaszczurka będzie spijała wodę, a także patyków i lian do wspinaczki. Zwierzętami karmowymi, które możemy podawać to m.in.: świerszcze, karaczany, szarańcze, mącznik i drewnojady, jednak dwa ostatnie maksymalnie raz na 2 tygodnie. Możesz podawać także bazylie, trzykrotkę i inne rośliny nietrujące, a także owoce i warzywa typu banan, jabłko, marchewkę czy paprykę.

W przypadku dobrania parki kameleonów nie trzymaj ich razem! Samice osiągają dojrzałość płciową już w 6 miesiącu życia. Zbyt wczesna ciąża może doprowadzić nawet do śmierci samicy.

Ważnym elementem przy prawidłowym rozwijaniu kameleona jest wapń i witaminy. Wapń bez d3 podajemy 6x w tygodniu, natomiast witaminy z d3 raz w tygodniu. Błędne suplementowanie odbić może się na zdrowiu zwierzaka. Bądź skrupulatny przy dobieraniu i podawaniu suplementów.

Kameleony są zwierzętami terytorialnymi. Przy trzymaniu więcej niż jednego osobnika w jednym terrarium możemy być pewni, że jeden z kameleonów będzie tym dominującym. Przy doborze parki pamiętaj, aby nie trzymać pod żadnym pozorem kameleonów razem w jednym terrarium. Po osiągnięciu wieku dojrzałości płciowej dojdzie do zbyt wczesnego zapłodnienia samicy, przez co może dojść nawet do śmierci. Niektóre osoby tworzą haremy, które składają się od 1 samca i 3-4 samic. Mamy wtedy większą pewność, że samiec nie zamęczy samicy seksualnie, ale musimy być ostrożni i weryfikować zachowanie jaszczurek, by nie doszło do nieszczęścia.

Jesteś zainteresowany?

Zadzwoń: 795 383 656

lub napisz:

Płeć

Zobacz również